Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. AB Liderleri Brüksel’de Toplandı

AB Liderleri Brüksel’de Toplandı

haber haber - - 2 dk okuma süresi
26 0

AB Liderleri Brüksel’de Toplandı

Avrupa Birliği’ne(AB) üye 27 ülkenin lideri, Brüksel’de Birliğin en üst yönetici pozisyonları için isimleri müzakere etmek üzere bir araya geldi.

Yuvarlak Masa Toplantısı

Liderler, AB Konseyi, AB Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu (AP) başkanlıkları ile AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilciliği için Brüksel’de toplandı. Öncesinde AP’deki en büyük üç grup olan EPP, S&D ve RE mensubu liderlerin görüştüğü öğrenildi.

Gruplar Halinde Görüşmeler

Görüşmelere, EPP adına Donald Tusk ve Miçotakis, S&D adına Scholz ve Sanchez, RE adına De Croo ve Kallas katıldı. ECR Grubu ise Meloni ve Fiala ile temsil edildi.

Von der Leyen ve Metsola Zirvede

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AP Başkanı Roberta Metsola’nın kısa hitaplarının ardından zirveden ayrıldığı belirtildi. Liderler, akşam yemeği masasında buluştu.

Beklentiler ve Karar Süreci

27-28 Haziran’daki resmi zirvede karar açıklanacak ancak şimdiden en önemli pozisyonlara kimlerin oturacağı konusunda uzlaşıldı. Von der Leyen’in AB Komisyonu Başkanlığı, Metsola’nın AP Başkanlığı bekleniyor.

Yaklaşan Onay Süreci

Komisyon Başkanı, Komisyon üyeleri ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisinin 16 Temmuz’daki AP Genel Kurulu’ndan onay alması gerekiyor. Von der Leyen’in destek arayışları devam ediyor.

İlgili Yazılar