Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’den Macaristan Başbakanı Orban Açıklaması

AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’den Macaristan Başbakanı Orban Açıklaması

haber haber - - 1 dk okuma süresi
13 0

AB’nin Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın TDT Zirvesi’ne Katılımını Değerlendirdi.

AB’nin Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Macaristan’ın AB dönem başkanı Viktor Orban’ın Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Devlet Başkanları Gayriresmi Zirvesi’ne katılımı hakkında açıklamalarda bulundu.

Orban’ın Zirveye Katılımı İkili İlişkiler Çerçevesinde

Borrell, Orban’ın söz konusu zirveye AB’yi temsil etmek amacıyla değil, Macaristan ve TDT arasındaki ikili ilişkiler çerçevesinde katıldığını belirtti. Orban’ın AB talimatı ile zirveye katılmadığını vurgulayan Borrell, AB Dış İlişkiler Servisinin konuyla ilgili yayınladığı bildiride bu duruma değindi.

AB Konseyi Talimatları Çerçevesinde Değil

Bildiride, Macaristan’ın 31 Aralık 2024 tarihine kadar AB dönem başkanlığını yürütecek olmasının, AB’nin dış temsilini zorunlu kılmadığı belirtildi. Öte yandan, AB’nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin TDT’de gözlemci statüsünü reddettiği ve yalnızca Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni tanıdığı vurgulandı.

Macaristan Başbakanı Orban, geçtiğimiz günlerde Azerbaycan’ın Şuşa şehrinde düzenlenen TDT Devlet Başkanları Gayriresmi Zirvesi’ne katılmıştı.

İlgili Yazılar