Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. ABD Başkanı Joe Biden’ın İsrail-Gazze Ateşkes Önerisi Tartışma Yarattı

ABD Başkanı Joe Biden’ın İsrail-Gazze Ateşkes Önerisi Tartışma Yarattı

haber haber - - 2 dk okuma süresi
31 0

İsrail’in Gazze’deki 3 Aşamalı Yeni Ateşkes Önerisi

ABD Başkanı Joe Biden’ın 31 Mayıs’ta duyurduğu İsrail’in Gazze’de 3 aşamalı yeni ateşkes önerisi, Hamas’ın 4 ay önce sunduğu esir değişimi ve ateşkes teklifinden farklılık göstermeyen bir öneri olarak değerlendirildi.

Öne Çıkan Farklar

İki ateşkes önerisi arasındaki en büyük fark, Hamas’ın teklif sunduğu dönemde toplam sivil can kaybının 27 bin civarında iken şimdi ise 37 bine yaklaşmış olması olarak öne çıkıyor.

İlk Aşama Detayları

İsrail’in sunduğu 3 aşamalı yeni ateşkes taslağının ilk kademesi 6 haftadan oluşuyor ve bu süreçte İsrail askerlerinin Gazze’deki yerleşim yerlerinden tamamen geri çekilmesi öngörülüyor. Ayrıca bu aşamada, rehinelerin bırakılması, insani yardımların arttırılması gibi adımlar bulunuyor.

İkinci ve Üçüncü Aşamalar

İkinci aşamada sağ olan İsrailli erkek askerlerin serbest bırakılması ve İsrail güçlerinin Gazze’den çekilmesi hedefleniyor. Üçüncü ve son aşamada ise tarafların anlaşması durumunda Gazze’nin yeniden inşa süreci başlatılacak.

Biden’ın Değişen Tavrı

Biden’ın, Hamas’ın önceki benzer teklifine abartılı bulduğu halde şimdi İsrail’in önerisini desteklemesi, yaklaşık 10 bin Filistinlinin öldürülmesinin ardından baskı altında kaldığı yorumlarına neden oluyor.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları ve bölgedeki insani kriz, dünya genelinde tepkilere neden olurken, ateşkes sürecinin de zorlu geçeceği öngörülüyor.

İlgili Yazılar