Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. ABD’de Göçmen Krizi ve Başkan Biden’in Vatandaşlık Hamlesi

ABD’de Göçmen Krizi ve Başkan Biden’in Vatandaşlık Hamlesi

haber haber - - 2 dk okuma süresi
26 0

Joe Biden, Yasal Statüsü Olmayan Göçmenlere Vatandaşlık Kapılarını Açıyor

ABD’de göçmen krizi, 5 Kasım’daki başkanlık seçimleri öncesi iç siyasette gerilimi artırıyor. Başkan Joe Biden, ülkede yasal statüsü olmayan yüz binlerce göçmene vatandaşlığın önünü açmaya hazırlanıyor.

500 Binden Fazla Göçmeni Kapsayan Yeni Düzenleme

Beyaz Saray, Biden yönetiminin, ABD vatandaşlarının ülkede yasal statüye sahip olmayan eşlerinin bir kısmına kalıcı oturma izni ve vatandaşlık başvurusu hakkı tanıyacağını duyurdu. Bu hamlenin 500 binden fazla göçmeni kapsaması bekleniyor.

Vatandaşlığa Geçiş Şartları

Vatandaşlığa hak kazanmak için bir göçmenin 10 yıl boyunca ülkede yaşamış olması ve bir ABD vatandaşıyla evli olması gerekiyor. Başvurusu kabul edilenler yeşil kart başvurusunda bulunabilecek, geçici çalışma izni alacak ve sınır dışı edilmeyecek. Yaklaşık 50 bin ABD vatandaşı olmayan çocuk da aynı süreçten yararlanabilecek.

Amerika’da Bitmeyen Göçmen Krizi

Biden, 4 Haziran’da ABD-Meksika sınırını yasa dışı göçmen girişlerine geçici olarak kapatan bir başkanlık kararnamesi imzaladı. Ancak göçmen hakları grupları, bu kararname nedeniyle Biden yönetimine dava açtı. Göçmen krizi, ABD içinde de büyük tartışmalara yol açıyor.

Kriz, Cumhuriyetçilerle Demokratları karşı karşıya getirirken, Biden’ın yönetim tarzı ve krizi ele alış biçimi eleştirilerin odağında. 5 Kasım seçimleri öncesi anketler, sınırdaki durumun ABD’li seçmenlerin en büyük kaygısı olduğunu gösteriyor.

İlgili Yazılar