Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Almanya Başbakanı Olaf Scholz AB’den Ukrayna Mültecileri İçin Destek İstedi

Almanya Başbakanı Olaf Scholz AB’den Ukrayna Mültecileri İçin Destek İstedi

haber haber - - 3 dk okuma süresi
20 0

Olaf Scholz, Avrupa Birliği’nden (AB) Daha Fazla Finansal Yardım Talep Etti

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Ukrayna’dan gelen mülteciler için Avrupa Birliği’nden (AB) daha fazla finansal destek istedi. Scholz, Brüksel’de düzenlenen AB Liderler Zirvesi öncesinde gazetecilere açıklamada bulundu. AB ülkelerinin milyonlarca Ukraynalı mülteciye kucak açtığını ifade eden Scholz, en fazla mülteciyi Almanya, Polonya, Çekya ve diğer birkaç ülkenin kabul ettiğini belirtti. Scholz, diğer ülkelerin mültecileri kabul etmelerine daha az katkıda bulunmaları durumda AB’nin, geçim giderleri, meslek eğitim, dil kursları gibi konularda çok fazla mülteci kabul eden ülkelere özel mali destek sağlama kararı vermesinin zamanının geldiğini söyledi.

AB Üst Yönetimi ve Kararlar

Scholz, Polonyalı ve Çekyalı mevkidaşlarıyla AB Komisyonu Başkanı’na bu konunun yazılı olarak iletilmiş olduğunu belirtti. Zirvede AB’nin üst yönetiminin kararlaştırılacağını vurgulayan Scholz, bu konunun “titiz ve adil bir şekilde” tartışılacağını da ekledi. Muhafazakarlar, sosyal demokratlar ve liberaller arasında bir uzlaşma sağlandığını ancak Komisyon Başkanı’nın Avrupa Parlamentosu’nun da desteğini alması gerektiğine dikkat çeken Scholz, bu kararın sadece 27 devlet ve hükümet başkanının değil, aynı zamanda Komisyon Başkanı’nın Parlamentodaki siyasi desteği de gerektiren bir konu olduğunu ifade etti.

AB Komisyonu Başkanlığı İçin Öneriler

Avrupa Halk Partisi (EPP), Sosyalistler ve Demokratlar (S&D) ve Avrupa’yı Yenile (Renew Europe) gruplarının AB Komisyonu Başkanlığı için Ursula von der Leyen’in, AB Konseyi Başkanlığı için eski Portekiz Başbakanı Antonio Costa’nın ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilciliği için Estonya Başbakanı Kaja Kallas’ın önerildiğini belirten Scholz, “Şimdi Avrupa’daki iyi dostlarımızla bu konuyu görüşüyoruz. Elbette herkesin, Parlamentoda çoğunluğu sağlayabilecek bu öneriyi destekleyeceğini umuyoruz” dedi.

İlgili Yazılar