Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Apple, İsrail Ordusu ve Filistin Bağışları Hakkında Tartışma

Apple, İsrail Ordusu ve Filistin Bağışları Hakkında Tartışma

haber haber - - 2 dk okuma süresi
30 0

The Intercept Haberine Göre 133 Kişi Apple’ı Eleştirdi

‘ABD’de yayın yapan haber sitesi The Intercept’in haberine göre, kendilerini “bir grup hissedar, mevcut ve eski çalışanlar” olarak tanımlayan 133 kişi, işçilerin bağışlarının gönderildiği kurumlarla ilgili teknoloji şirketine açık mektup yazdı.

Mektupta Apple İsrail Ordusu ve Filistin Toprakları İle Bağlantılı Örgütlere Para Göndermekle Suçlandı

Mektupta, Apple’ın işçilerin bağışlarını İsrail ordusu ve Filistin topraklarını gasbeden İsraillilerle bağlantılı örgütlere göndermekle suçlandığı belirtildi. İddiaların derhal soruşturulması talep edilirken, Apple’dan tüm sivil toplum örgütlerine bağış yapmayı durdurması istendi.

Apple Çalışanları “Benevity” Üzerinden Bağış Yapıyor

Apple çalışanları da diğer birçok büyük kurum gibi “Benevity” isimli platform aracılığıyla kar amacı gütmeyen organizasyonlara bağış yapabiliyor. Bağış listesinde İsrail ordusuna ve Filistin topraklarını gasbeden İsraillilere bağış toplayan kurumlar bulunuyor.

Çalışanlar, “Apples4Ceasefire” İsyanında Bulunmuştu

Apple çalışanları, “Apples4Ceasefire” adı altında örgütlenerek Filistin halkına desteklerini ifade eden Apple Store çalışanlarının disipline gönderilmesine itiraz etmişti. Ancak Apple yönetimi konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

Uluslararası İnsan Hakları Hukuku İhlalleri ve Bağışlar

Uluslararası insan hakları hukukunu ihlal eden faaliyetlerin finansmanına karşı yasaların yeterince uygulanmadığı belirtilirken, şirketlerin ve bireylerin bağışlarının potansiyel olarak yasa dışı faaliyetlere gitmediğinden emin olmaları gerektiği vurgulandı.

İlgili Yazılar