Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Sözcüsü’nden Kara Liste Açıklaması

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Sözcüsü’nden Kara Liste Açıklaması

haber haber - - 2 dk okuma süresi
29 0

BM Genel Sekreteri Sözcüsü Stephane Dujarric, İsrail Büyükelçisi ile Görüştü

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Dujarric, Genel Sekreter İcra Dairesi Kabine Şefi Earle Courtenay Rattray’ın “çatışma bölgelerindeki çocuklara zarar veren ülke ve örgütlerin” yer aldığı kara liste raporuna dair protokol gereği İsrail Büyükelçisi Erdan ile bir görüşme yaptığını bildirdi.

Şok Edici Video Kaydı ve Kara Liste Raporu

Dujarric, Büyükelçi Erdan’ın görüşmeyi videoya kaydetmesi ve paylaşmasının şok edici ve kabul edilemez olduğunu belirtti. Kara listenin bulunduğu raporun 14 Haziran’da BM Güvenlik Konseyi’ne sunulacağını açıkladı. Raporun her yıl Güvenlik Konseyi’nin talebi üzerine hazırlandığını vurgulayan Dujarric, raporun şeffaf bir metodolojiye dayandığını ifade etti.

İsrail’in Tepkisi ve Kara Liste Kararı

İsrail’in BM Daimi Temsilcisi Gilad Erdan, Genel Sekreter’in kara liste kararını “utanç verici” olarak nitelendirerek, İsrail ordusunun dünyanın en ahlaklı ordusu olduğunu savundu. BM, 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’nde binlerce sivilin ölümüne neden olan İsrail’i “çatışma bölgelerinde çocuklara zarar veren ülke ve gruplar listesine” eklemişti. Kara listenin yer aldığı BM raporu, 14 Haziran’da toplanacak Güvenlik Konseyi’ne sunulacak.

İlgili Yazılar