Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Birleşmiş Milletler: İsrail’in Gazze’deki Tahliye Çağrısı Endişe Yaratıyor

Birleşmiş Milletler: İsrail’in Gazze’deki Tahliye Çağrısı Endişe Yaratıyor

haber haber - - 2 dk okuma süresi
12 0

BM Sözcüsü Dujarric’in Açıklamaları

Birleşmiş Milletler (BM) Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında Gazze’deki gelişmelere ilişkin bilgi verdi. İsrail’in “bölgenin boşaltılması” çağrısının Gazze Şeridi’nin üçte birine denk geldiğine dikkat çeken Dujarric, bu durumun sivillerin çektiği acıyı ve insani yardım ihtiyacını artıracağını vurguladı.

İsrail’in Han Yunus’un Doğusundaki Çağrısı

Dujarric, BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA)‘nın İsrail’in Han Yunus’un doğusunda yaptığı “bölgenin boşaltılması” çağrısının endişe verici olduğunu belirtti. Buradaki insanların iki ya da üçüncü kez yer değiştirmek zorunda kaldığını söyleyen Dujarric, çağrının yaklaşık 250 bin kişiyi etkilediğini ve bölgedeki okul, tıbbi tesisler ile hastaneleri de olumsuz etkilediğini ifade etti.

Gazze’deki Son Durum

Gazze’nin güneyindeki Han Yunus’un doğusunda binlerce kişi, İsrail’in “bölgenin boşaltılması” çağrısı üzerine kentin batısına göç ediyor. Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde, başta çocuk ve kadınlar olmak üzere Filistinlilerin zorla yerlerinden edildikleri görülüyor. Gazzelilerin gece yarısı yola çıkarak karanlık sokaklarda ilerlemeye çalıştığı anlar ise yürek burkuyor.

İsrail’in Gazze’deki Katliamı

Filistin Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, İsrail’in Gazze’ye 270 gündür sürdürdüğü saldırıların son 24 saatte 25 Filistinlinin hayatını kaybettiği, 81 Filistinlinin yaralandığı belirtildi. Gazze’deki ölü sayısının 37 bin 925’e, yaralı sayısının ise 87 bin 141’e yükseldiği açıklandı. Hâlâ enkaz altında ve yol kenarlarında cesetlerin bulunduğu, ancak engellemeler nedeniyle sağlık ekiplerinin cenazelere ulaşamadığı vurgulandı.

İlgili Yazılar