Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. BM Cenevre Ofisi: Ukrayna’daki İnsani Durum Kritik

BM Cenevre Ofisi: Ukrayna’daki İnsani Durum Kritik

haber haber - - 2 dk okuma süresi
22 0

BM Yetkilisi Brown, Ukrayna’daki İnsani Durumu Değerlendirdi

BM Cenevre Ofisi yetkilisi Brown, haftalık basın toplantısında, Ukrayna’daki insani yardım çalışmalarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Şubat 2022’de başlayan Rusya-Ukrayna savaşının son dönemde yoğunlaştığını vurgulayan Brown, bu durumun günlük hayatı ve yardım çalışmalarını olumsuz etkilediğini belirtti.

Ukrayna’nın Enerji Altyapısı ve İnsani Yardım Çalışmaları

Brown, Ukrayna’da enerji altyapısına yönelik artan saldırılara da dikkat çekerek, savaşın başından bu yana ülkenin enerji üretebilme kapasitesinin en az yüzde 60’ını kaybettiğini ifade etti. BM’nin yoğun çabalarla enerji için alternatif sistemler sağlamaya çalıştığını belirten Brown, savaşın devam etmesi halinde acıların artacağı uyarısında bulundu.

Ukrayna Barış Zirvesi ve BM’nin Rolü

İsviçre’de başlayacak Ukrayna Barış Zirvesi’ne BM’nin “gözlemci” olarak katılacağını duyuran Brown, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in zirveye katılacağını ve Ukrayna için adil bir barışı savunmaya devam edeceklerini belirtti. Brown, zirvede BM’nin gelişmeleri dikkatlice izleyeceğini vurguladı.

Barış Zirvesi’nin Hedefi ve Katılımcılar

Ukrayna-Rusya Savaşı’na diplomasiyle çözüm bulmanın yollarını arayan zirvenin hedefi, gelecekteki barış sürecine ilham vermek olarak belirlendi. İsviçre’nin ev sahipliğinde düzenlenen zirveye dünya genelinden 160 delegasyon davet edilirken, 90 ülke ve kuruluşun katılacağı bildirildi. Avrupa ülkelerinin yetkililerinin zirveye önemli bir katılım sağlayacağı belirtildi.

İlgili Yazılar