Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Brezilya Başkanı Bolsonaro Hakkında Yeni Suçlama

Brezilya Başkanı Bolsonaro Hakkında Yeni Suçlama

haber haber - - 2 dk okuma süresi
18 0

Brezilya Federal Polisi Bolsonaro’yu Suudi Arabistan Hediyesi Elmaslarla Suçladı

Adları açıklanmayan yetkililere göre, Brezilya Federal Polisi, Bolsonaro hakkında Suudi Arabistan tarafından hediye edilen elmasları beyan etmeden zimmetine geçirdiği ve vergisini ödemediği yönünde bir rapor hazırladı.

Rapor Yüksek Mahkemeye Gönderilecek

Yetkililer, hazırlanan raporun Brezilya Yüksek Mahkemesine gönderileceğini ve eski Devlet Başkanı hakkında mahkemeye suç duyurusunda bulunup bulunmayacağına Brezilya Başsavcısı Paulo Gonet’in karar vereceğini belirtti.

10 Kişi Dosyada Yer Aldı

Polis soruşturması kapsamında Bolsonaro’nun yanı sıra eski Devlet Başkanı’nın avukatlarından Frederick Wassef ve Fabio Wajngarten’in de aralarında bulunduğu 10 kişiyi de dosyaya dahil etti.

Wassef ve Wajngarten’den Açıklamalar

Wassef, soruşturmanın gizli yürütülmesi gerektiğini belirterek, basına sızdırılmasını kınadı. Wajngarten ise sosyal medyada yaptığı paylaşımda, soruşturmayla ilgisinin olmadığını belirtip Bolsonaro’yu savunduğu için cezalandırıldığını ifade etti.

Geçmişte Ne Olmuştu?

Federal polis, geçen yıl Bolsonaro’yu 3 milyon dolarlık elmas mücevherleri ülkeye sokmak ve iki lüks saati satmakla suçlamıştı. Bolsonaro’nun Suudi Arabistan’dan hediye olarak aldığı bu saatlerin satışından yaklaşık 70 bin dolar kazandığı belirtilmişti. Brezilya, yurt dışından getirilen değeri 1000 doların üzerinde olan malların beyan edilmesini ve vergi ödenmesini şart koşuyor.

İlgili Yazılar