Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Diyarbakır ve Mardin’deki Anız Yangını Sonrası Hasar Tespit Çalışmaları Tamamlandı

Diyarbakır ve Mardin’deki Anız Yangını Sonrası Hasar Tespit Çalışmaları Tamamlandı

haber haber - - 2 dk okuma süresi
21 0

Yangının Çıkış Nedeni Elektrik Direği

Diyarbakır’da 20 Haziran’da başlayan ve rüzgarın etkisiyle Mardin’in Mazıdağı ilçesine kadar uzanan yangınla ilgili bilirkişi raporu tamamlandı. Yangında 15 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Raporda yangının çıkış nedeninin elektrik direği olduğu tespit edildi.

Tarım ve Orman Bakanı Açıklama Yaptı

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, yangınla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yaparak, hasar tespit çalışmalarının tamamlandığını duyurdu. Bakan Yumaklı, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  • Diyarbakır’da; Çınar ilçesinde Köksalan Mahallesi, Bağacık Mahallesi, Yazçiçeği Mahallesi ve Ağaçsever Mahallelerinde 7 bin 900 dekar tarım alanının yandığı belirlendi. Bu alanların 6 bin 789 dekarında anız, 1111 dekarında ise hasadı yapılmamış buğday ekili olduğu saptandı.
  • 1 adet traktör ve 14 adet sulama tesisi yanarken, Köksalan Mahallesinde 924 küçükbaş hayvan telef olurken, 83 küçükbaş hayvan ESK’e kesime gönderildi. 190 hayvan ise yerinde tedavi edildi.
  • Mardin’de; Mazıdağı ilçesinin Yetkinler ve Yücebağ Mahalleleri ile Kelek Mezrasında 7 bin dekarlık tarım alanının yandığı belirlendi. Bu alanın 4 bin dekarı hasadı yapılmamış buğday alanı, 3 bin dekarı ise anızdan oluşmaktadır.

Çiftçilere Destek Devam Edecek

Bakan Yumaklı, çiftçilerin kayıp ve hasarlarına yönelik tespit çalışmalarının tamamlandığını dile getirerek, ilgili kurumların bölgedeki çiftçilere destek olmaya devam edeceğini vurguladı. Ayrıca yanan alanlarda biyoçeşitliliğin eski haline dönmesi ve zenginleşmesi için Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından çalışmalar yapılacağını belirtti.

Devletin bölgedeki yaraları sarmaya devam edeceği vurgulayan Bakan Yumaklı, yangında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyerek, yangından etkilenen vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini iletti.

İlgili Yazılar