Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Fransa’da Milletvekili Seçimleri Yaklaşıyor

Fransa’da Milletvekili Seçimleri Yaklaşıyor

haber haber - - 2 dk okuma süresi
16 0

Fransa’da Milletvekili Seçimleri

Fransa’da 68 milyon 400 bin nüfusun bulunduğu ülkede, 49,5 milyon seçmen 5 yıl boyunca kendilerini Ulusal Meclis’te temsil edecek 577 milletvekilini belirlemek için sandık başında olacak.

Seçim Süreci ve İkinci Tur

Fransa’da 4 bin 9 milletvekili adayının yarışacağı seçimlerin ikinci turu 7 Temmuz’da gerçekleşecek. Sandık başına gidemeyecek seçmenler, kendileri adına oy kullanması için bir başka seçmene vekalet verebiliyor.

Aday Profili ve Vekalet Verme

Seçimlerde yarışan adayların %41,1’i kadınlardan oluşuyor. Fransa İçişleri Bakanlığı verilerine göre, seçimin ilk turunda oy kullanmak için vekalet verenlerin sayısı yaklaşık 2 milyon 125 bin. Bu sayı, geçmiş seçimlere kıyasla önemli ölçüde arttı.

Parti İttifakları ve Tahminler

Seçimlerde aşırı sağcı Marine Le Pen’in liderliğindeki Ulusal Birlik (RN), merkez sağcı Cumhuriyetçiler (LR) partisi ve diğer LR adaylarıyla ittifak yaparken, sol ve çevreci partiler Halk Cephesi ittifakı oluşturdu. Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un partisi Rönesans da kendi ittifakıyla seçimlere katılıyor.

Anketler ve Tahminler

Yapılan anketler, aşırı sağcı RN liderliğindeki ittifakın seçimin ilk turunda önde olacağını gösteriyor. Farklı anket şirketlerinin tahminlerine göre, RN, Halk Cephesi ve iktidar partisinin oy oranları farklılık gösteriyor.

Adayların Vaatleri

Seçim kampanyaları sırasında adaylar, göç politikalarından vergi düzenlemelerine kadar çeşitli vaatlerde bulunuyor. RN partisi göç politikalarını sertleştireceğini vadederken, Halk Cephesi gıda fiyatlarını dondurma ve asgari ücreti yükseltme sözü veriyor.

Olimpiyatlar Öncesi Endişeler

Fransız halkı, olimpiyat öncesinde gerçekleştirilecek olan erken seçimlerin siyasi gerginliklere ve protestolara neden olabileceği endişesi yaşıyor. Macron’un aldığı erken seçim kararı, Paris’in olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapacak olmasıyla beraber endişeleri arttırıyor.

İlgili Yazılar