Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Gazze’de Sağlık Krizi Derinleşiyor: Hastanelerde Yakıt Krizi

Gazze’de Sağlık Krizi Derinleşiyor: Hastanelerde Yakıt Krizi

haber haber - - 3 dk okuma süresi
16 0

Gazze’deki Sağlık Tesislerinde Kritik Durum Devam Ediyor

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, Telegram hesabından yaptığı yazılı açıklamada, Gazze Şeridi’ndeki sağlık tesislerinde yaşanan yakıt krizine dikkat çekti. Hastane jeneratörleri, oksijen istasyonları ve ilaçların depolandığı buzdolaplarının çalıştırılması için gerekli olan yakıt temininin devam etmekte olduğu belirtildi.

Hastanelerde Çalışmalar Durma Noktasına Geldi

Açıklamada, yakıt tasarrufu politikası kapsamında kemer sıkma önlemlerinin uygulandığı ve bazı hastanelerin faaliyetlerinin durdurulduğu vurgulandı. Şu anda faaliyette olan hastanelerin birçok bölümünde çalışmaların durma noktasına geldiği ifade edildi.

Uluslararası Topluma Yardım Çağrısı

Sağlık Bakanlığı açıklamasında, uluslararası ve insani kuruluşlara sağlık merkezlerindeki jeneratörlerin çalıştırılması için gereken yakıtın acilen sağlanması ve bu konuda müdahale edilmesi çağrısı yapıldı. Durumun aciliyetine vurgu yapılarak, tesislerdeki tıbbi cihazların kesintisiz çalışabilmesi için destek talep edildi.

İsrail’in Saldırıları Artıyor

Gazze Şeridi, son dönemde İsrail ordusunun “yeni tip” askeri saldırılarına maruz kalıyor. İsrail’in sınırlı kuvvetlerle gerçekleştirdiği saldırılarda Filistinlilere yönelik saldırılar artarken, can kayıpları da artmaktadır. Son 48 saat içinde gerçekleştirilen saldırılarda 87 Filistinlinin hayatını kaybettiği ve 260 kişinin yaralandığı belirtildi.

Can Kaybı ve Yaralı Sayısı Artıyor

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı verilerine göre, İsrail’in 7 Ekim 2023’ten bu yana yürüttüğü saldırılarda ölenlerin sayısı 38 bin 98’e yükseldi. Yaralıların sayısı ise 87 bin 705’e ulaştı. Açıklamada, enkaz altında ve yol kenarlarında cesetlerin bulunduğu ancak İsrail engellemeleri nedeniyle sağlık ekiplerinin cesetlere ulaşamadığı belirtildi.

İşgal Altındaki Diğer Bölgelerde Artan Şiddet

İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki saldırılarının yanı sıra Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te de Filistinlilere yönelik baskınlar ve gözaltılar artıyor. İşgal altındaki Batı Şeria’da 7 Ekim’den bu yana gözaltına alınan Filistinlilerin sayısı 9 bin 535’e yükseldi. Bu bölgelerde yaşanan saldırılarda 568 Filistinli hayatını kaybetti.

İlgili Yazılar