Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Hatay’da Yıkılan Apartmanla İlgili 11 Şüpheli Hakkında İddianame Kabul Edildi

Hatay’da Yıkılan Apartmanla İlgili 11 Şüpheli Hakkında İddianame Kabul Edildi

haber haber - - 2 dk okuma süresi
17 0

11 Şüpheli Hakkında İddianame Kabul Edildi

Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, Antakya ilçesi Aşağıekinci Mahallesi’nde yıkılan Atilla Eren Apartmanı ile ilgili 11 şüpheli hakkında “bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma” suçundan hazırlanan iddianame, 5 Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Bilirkişi Raporunda Beton Dayanımı Yetersizliği Belirtildi

İddianamede yer alan bilirkişi raporunda, apartmanın beton dayanımının yetersiz olduğu, yapısal kusurların müteahhit değişikliği sırasında yapılan imalatlardan kaynaklandığı belirtildi. Raporda, yapıda gerekli kontrollerin yapılmadığı ve beton kalitesinin düşüklüğüne dikkat çekildi.

Kusurlar ve Kusurlular Ayrımı Yapıldı

Bilirkişi raporunda, mimari ve statik proje müellifleri ile belediye imar biriminin kusursuz olduğu, arsa sahibi ve belediye yapı kontrol biriminin tali kusurlu olduğu, yapı denetim sorumluları ve müteahhitlerin ise asli kusurlu olduğu belirtildi.

Müşteki Avukatı: “Faciaya Davetiye Çıkarıldı”

Müşteki avukatı Ecevit Alkan, apartmanın inşa sürecinde kar hırsının faciaya davetiye çıkardığını belirterek, sorumluların en ağır cezaları alması gerektiğini dile getirdi.

Öz Burak İnşaat’ın Reklamı ve Yıkılan Apartmanlar

Öz Burak İnşaat, Hatay’da inşa ettiği konutları “En iyi teknolojiyi en iyi malzeme ile buluşturup yaşlanılacak konut yapıyoruz” sloganıyla pazarlamıştı. Hikmet Günsay’a ait şirketin yaptığı Atilla Eren Apartmanı ve diğer apartmanlar, 6 Şubat depremlerinde yıkılarak yüzlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştu.

İlgili Yazılar