Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Hindistan’da Yaşanan İzdiham Faciası ve Dünya Genelindeki Örnekler

Hindistan’da Yaşanan İzdiham Faciası ve Dünya Genelindeki Örnekler

haber haber - - 2 dk okuma süresi
13 0

Hindistan’da Satsang Etkinliğinde İzdiham: 121 Kişi Hayatını Kaybetti

‘Hindistan’da Uttar Pradeş’in Hathras bölgesinde düzenlenen “satsang” adlı toplu dua etkinliği sırasında, dün izdiham yaşandı. İzdihamda aralarında çocukların da bulunduğu 121 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda kişi yaralandı.

Dünya Genelinde Öne Çıkan İzdihamlar

Hindistan:

Ocak 2005’te Maharaştra eyaletinin Satara bölgesinde bulunan Mandhar Devi tapınağında çıkan izdiham sonucu 255’in üzerinde kişi öldü. Tapınaktaki kaygan zemin, izdihamın nedeni olarak belirlendi.

Aralık 2019’da Delhi’de bir köprü üzerinde yaşanan izdihamda 43 kişi hayatını kaybetti ve 63 kişi yaralandı.

Suudi Arabistan:

Suudi Arabistan’ın en büyük facialarından biri olan Mina izdihamı, 2 Temmuz 1990’da meydana geldi. Mekke’nin yaklaşık 5 kilometre uzağındaki Mina’daki tünelde çıkan izdihamda 1500’e yakın kişi hayatını kaybetti.

24 Eylül 2015’te yine Mina’da şeytan taşlama sırasında yaşanan izdihamda 750’den fazla kişi hayatını kaybetti.

Güney Kore:

Güney Kore’nin başkenti Seul’daki Itaewon bölgesinde 29 Ekim 2022’de Cadılar Bayramı kutlamasında meydana gelen izdihamda 159 kişi hayatını kaybetti.

İran:

İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin Kirman kentinde düzenlenen cenaze töreninde çıkan izdihamda 56 kişi öldü, 213 kişi yaralandı.

İzdihamlar genellikle gösteriler, konserler, ibadet ve kutlama etkinlikleri sırasında meydana gelmekte ve ciddi can kayıplarına neden olabilmektedir.

İlgili Yazılar