Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Hollanda Başbakanı Mark Rutte, NATO Genel Sekreterliği İçin Tek Aday Kaldı

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, NATO Genel Sekreterliği İçin Tek Aday Kaldı

haber haber - - 2 dk okuma süresi
23 0

Rakibi Çekildi, Rutte’nin Yolu Açıldı

Hollanda Başbakanı Mark Rutte’nin, NATO’nun bir sonraki Genel Sekreteri olması kesinleşti. Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis, NATO Genel Sekreterliği adaylığından çekildiğini açıklayarak Rutte’yi destekleyeceğini duyurdu. Bu gelişmenin ardından Rutte, tek aday olarak kalarak 1 Ekim 2024’te NATO Genel Sekreteri olarak göreve başlaması bekleniyor.

Rutte, Aktif Siyasete Ara Verecek

Hollanda Başbakanı Rutte, Nisan ayında Türkiye’yi ziyaret ederek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmüş ve Ankara’dan destek almıştı. Koalisyon hükümetinin çökmesi sonrasında istifa eden Rutte, yeni hükümet kurulana kadar başbakanlık görevini sürdüreceğini ve ardından aktif siyasete veda edeceğini açıklamıştı.

NATO’da Zorlu Görev Bekliyor

Rutte, Ukrayna savaşının şiddetlendiği ve NATO üyeleri arasında gerilimlerin arttığı zorlu bir dönemde NATO Genel Sekreteri olarak görev yapacak. Stoltenberg’in görev süresinin uzatılmayacağının kesinleşmesi üzerine Rutte, NATO Genel Sekreterliği adaylığını açıklamıştı. Türkiye’nin de destek verdiği Rutte, bazı ülkelerin itirazlarına rağmen NATO Genel Sekreterliği için en güçlü aday olarak öne çıktı.

Bu konudaki resmi karar, 9-11 Temmuz’da Washington’da yapılacak NATO zirvesinde açıklanacak. Rutte göreve başladıktan sonra en az dört yıl süreyle NATO Genel Sekreteri olarak hizmet verecek.

İlgili Yazılar