Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İsrail ve Hizbullah Arasındaki Gerilim Yükseliyor: Savaş Kapıda mı?

İsrail ve Hizbullah Arasındaki Gerilim Yükseliyor: Savaş Kapıda mı?

haber haber - - 2 dk okuma süresi
21 0

İsrail ve Hizbullah Arasındaki Gerginlik Artıyor

İsrail, Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına devam ederken kuzey sınırında Lübnan Hizbullah’ı ile karşı karşıya geliyor. “Mavi Hat” olarak bilinen sınır hattında tırmanan gerginlik son zamanlarda dikkat çekiyor.

İki Taraftan Gelen Tehditler

İsrail ordusu, Lübnan’a olası bir saldırıya ilişkin “operasyonel planı” onayladığını duyururken, Hizbullah da Tel Aviv’in kritik tesislerini hedef alan videolar yayınladı. İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, Hizbullah’ı ortadan kaldırmakla tehdit ederken, Hizbullah lideri Hasan Nasrallah da İsrail’e karşı füze tehdidinde bulundu.

Analistler ve Uzmanlar Ne Diyor?

Uzmanlar arasında çatışmaların topyekün bir savaşa dönüşme ihtimali konusunda farklı görüşler var. İsrail Terörle Mücadele Bürosu eski müdürü Nitzan Nuriel, yakın zamanda İsrail’in Lübnan operasyonunu göreceğine inandığını dile getirirken, Tel Aviv Üniversitesi’nden uzman Eyal Zisser, gerilimin tırmanmasının kimse için faydalı olmayacağını belirtiyor.

Geçmişte ve Bugün

İsrail ve Hizbullah arasındaki son savaş 2006 yılında yaşanmış ve 34 gün sürmüştü. Bugünlerde ise ABD ve diğer uluslararası aktörler çatışmaların büyümesini engellemeye çalışıyor ancak karşılıklı saldırılar artıyor. İki aktör arasındaki gerilimin nasıl sonuçlanacağı ise belirsizliğini koruyor.

İlgili Yazılar