Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İsviçre’de Gerçekleşen Ukrayna Barış Zirvesi Uluslararası Gündemde

İsviçre’de Gerçekleşen Ukrayna Barış Zirvesi Uluslararası Gündemde

haber haber - - 2 dk okuma süresi
29 0

Ukrayna Barış Zirvesi’nde Bazı Ülkeler Neden İmza Atmadı?

Bugün İsviçre’de düzenlenen Ukrayna Barış Zirvesi, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın devam ettiği bir dönemde uluslararası kamuoyunun dikkatini çekti. Etkinliğe Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 90 ülkeden üst düzey isimler katıldı. Ancak, Suudi Arabistan, Hindistan, Güney Afrika, Tayland, Endonezya, Meksika ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerin imza atmadığı açıklandı. Brezilya ise “gözlemci” konumunda yer almasına rağmen imza atmadığı ülkeler arasında öne çıktı.

Zirvenin Sonuç Bildirgesinde Rusya’nın Rolü

Zirve sonuç bildirgesinde, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşın “büyük çaplı insani acı ve yıkıma” neden olduğu vurgulandı. Ancak, barışa giden yolun tüm tarafların katılımını gerektirdiği belirtildi. Ukrayna lideri Volodimir Zelenskiy, Batılı ülkelerden gelen destekle uluslararası hukukun üstünlüğünün yeniden tesis edilmesini umut ettiğini dile getirdi. Zelenskiy, “Umarım bir an önce sonuca ulaşabiliriz” dedi.

Rusya’nın Davet Edilmediği Zirveye Uluslararası Liderler Katıldı

Rusya’nın davet edilmediği zirveye birçok ülke lideri katıldı. Etkinlik, Buergenstock’ta gerçekleşti ve 2 günlük bir süreci kapsadı. Ukrayna zirvesinde, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü savaşın küresel boyuttaki riskler ve krizlere neden olduğu vurgulandı.

İlgili Yazılar