Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İtalya’da Hafter’e Silah Taşınan Kargo Gemisine Operasyon Düzenlendi

İtalya’da Hafter’e Silah Taşınan Kargo Gemisine Operasyon Düzenlendi

haber haber - - 2 dk okuma süresi
23 0

İtalyan Güvenlik Güçleri Milyonlarca Dolar Değerindeki Silahlara El Koydu

İtalya’nın Gioia Tauro Limanı’nda, Çin’den Libya’nın doğusundaki Halife Hafter’e milyonlarca dolar değerinde silah taşıdığı belirtilen kargo gemisine operasyon düzenlendi. İtalyan güvenlik güçleri, ABD’den gelen istihbarat üzerine 18 Haziran’da durdurulan geminin yüküne el koydu. Operasyonun amacı, milyonlarca dolar değerindeki silahlara el koymaktı.

ABD’den Gelen İstihbarata Göre Geminin Varış Noktası Bingazi Olabilir

ABD’li yetkililere göre geminin varış noktası Halife Hafter’in kontrolü altındaki Bingazi kenti olabilir. Geminin 30 Nisan’da Çin’den hareket ederek Akdeniz’e giren yolculuğu, İspanya’nın limanlarından sonra 18 Haziran’da İtalya’ya ulaştı. ABD’li yetkililer, geminin silah yükü taşıdığı sırada el koyma kararı aldı ve İtalya’dan yardım istedi.

Rusya’nın Afrika’daki Nüfuzunu Artırmak İstediği İddia Ediliyor

Operasyonun, ABD ve Rusya arasındaki Libya konusundaki gerilimin yükseldiği bir dönemde gerçekleştiği belirtildi. Rusya’nın, Hafter üzerinden Afrika’daki nüfuzunu artırmaya çalıştığı öne sürüldü. Haberde, Tobruk’ta bir Rus askeri üssü kurulması durumunda, Rus ordusunun Afrika’da daha fazla varlık gösterebileceği vurgulandı. Beyaz Saray’ın ise Hafter ve Rus sponsorlarına karşı yeni yaptırımlar başlatmaya kararlı olduğu kaydedildi.

İlgili Yazılar