Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. ‘Mürted Hava Meydanı’nda Türkiye’nin Gururu: Türksat 6A Uydusu Yola Çıkıyor

‘Mürted Hava Meydanı’nda Türkiye’nin Gururu: Türksat 6A Uydusu Yola Çıkıyor

haber haber - - 2 dk okuma süresi
32 0

Ulaştırma ve Sanayi Bakanları Katılacak

Mürted Hava Meydanı’nda gerçekleşecek olan uğurlama törenine Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın katılacağı açıklandı. Törende, bakanların ortak açıklama yapması bekleniyor.

Türksat 6A’nın Yolculuğu

Uydunun fırlatma işlemi için görev alacak personel ile birlikte Türksat 6A, Antonov AN-124 tipi kargo uçağıyla ABD’ye gönderilecek. Hava yolculuğu yaklaşık 1 gün sürecek ve ardından Cape Canaveral Uzay Üssü’ndeki Space X tesislerinde fırlatma prosedürleri başlatılacak.

Yerlilik Oranı Yüksek Türksat 6A Projesi

Türksat 6A Projesi’nde yerlilik oranının yüzde 80’in üzerinde olduğu belirtildi. Proje kapsamında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve TÜRKSAT AŞ müşteri kurum olarak yer alırken, TÜBİTAK UZAY proje yönetici kurum, ASELSAN, TUSAŞ ve C2TECH firmaları ise proje yürütücü kurum olarak görev aldı.

Türksat 6A, Ankara’daki TUSAŞ’taki USET’te Türk mühendisleri tarafından üretilirken, 42 derece doğu yörüngesinde, 35 bin 786 kilometre uzaklıkta konumlanacak. 7,5 kilovat güce sahip, 4 bin 250 kilogram ağırlığındaki uydunun, Hindistan, Tayland, Malezya ve Endonezya gibi ülkelerin de kapsama alanına gireceği belirtildi.

Türksat 6A ile Hedef Uydu İhracatçısı Olmak

Türksat 6A’nın hizmete girmesi ile Türksat’ın bölgeye yönelik uydu hizmeti ihracatının artması hedefleniyor. Türkiye’nin, haberleşme uydusu üretebilen sayılı ülkeler arasına girmesi ve Türksat 6A tecrübesinin ardından uydu ihracatçısı konumuna yükselmesi hedefleri arasında yer alıyor.

İlgili Yazılar