Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. New York Times Makalesine Göre Küresel Seçimlerdeki Gelişmeler

New York Times Makalesine Göre Küresel Seçimlerdeki Gelişmeler

haber haber - - 2 dk okuma süresi
32 0

“Küresel Seçimlerde Baskıcı Liderler Geri Adım Atıyor”

New York Times gazetesinin Londra büro şefi Mark Landler imzalı makalede, son dönemde dünya genelinde yapılan seçimlerin sonuçları incelendi.

Demokrasiye Direnç Gösteren Ülkeler

Bazılarının otoriter liderlerin iktidarı pekiştireceğinden endişe ettiği Türkiye, Hindistan ve diğer bazı ülkelerde demokrasinin şaşırtıcı bir direnç gösterdiği vurgulandı. 60’tan fazla ülkede bir milyardan fazla insanın sandık başına gitmesiyle, analistler 2024’ün demokrasi için kritik bir sınav olabileceğini belirtiyor.

Kırılgan Demokrasilerdeki Değişim

Özellikle Hindistan Başbakanı Narendra Modi ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gibi liderlerin destekçilerini milliyetçilik veya mezhepçilikle harekete geçirmeye çalıştığı, ancak son dönemde ekonomik sorunlar nedeniyle zorlanmaya başladığı belirtildi. Her iki liderin de kanatlarının kırıldığı ifade edildi.

Modi ve Erdoğan’ın Durumu

Modi ve Erdoğan’ın iktidarda olmalarına rağmen, Modi’nin partisi BJP sandalye kaybetti ve koalisyon hükümeti kurmak zorunda kaldı. Türkiye’de ise muhalefet Erdoğan’ın partisine karşı başarılı bir performans sergileyerek, önemli şehirlerde kontrolü ele geçirdi.

İngiltere’deki seçimlerin de benzer gelişmelere sahne olabileceği vurgulandı.

İlgili Yazılar