Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Peskov, Ukrayna Barış Zirvesi ve NATO Açıklamalarını Değerlendirdi

Peskov, Ukrayna Barış Zirvesi ve NATO Açıklamalarını Değerlendirdi

haber haber - - 1 dk okuma süresi
29 0

Peskov, Ukrayna Barış Zirvesi’ni Değerlendirdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Sözcüsü Dmitry Peskov, Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, İsviçre’nin ev sahipliğinde gerçekleşen Ukrayna Barış Zirvesi’ni değerlendirdi. Peskov, zirvenin Ukrayna krizine çözüm üretemediğini belirtirken, Macaristan, Sırbistan ve Türkiye’nin zirvede kabul edilen ortak bildiriyi desteklediğine dikkat çekti. Ancak Peskov, bu ülkelerin yaklaşımlarının dikkate alınacağını vurgulayarak, “Argümanlarımızı açıklamaya devam edeceğiz.” dedi.

Peskov, NATO Açıklamalarını Eleştirdi

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in nükleer silah başlığıyla ilgili açıklamalarını da değerlendiren Peskov, bu açıklamaların İsviçre’deki zirvenin ortak bildirisine aykırı olduğunu belirtti. “Bu bildiride, bu tür söylemlerin kabul edilemez olduğu belirtiliyor. Dolayısıyla bu (Stoltenberg’ın açıklaması), durumu gerginleştiren unsurdan başka bir şey değil.” şeklinde açıklamada bulundu.

Kuleba’nın Açıklamaları Hakkında

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba’nın, bir sonraki Ukrayna ile ilgili barış zirvesinin çatışmaları sonlandırması gerektiği yönündeki açıklamalarına ilişkin ise Peskov, “Rus tarafının bu konudaki yaklaşımı şeffaf ve tutarlı. Bu yaklaşımı Kuleba da iyi biliyor.” şeklinde konuştu.

İlgili Yazılar