Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Petrol Fiyatlarındaki Düşüşte ABD’deki Talep Azalışının Etkisi

Petrol Fiyatlarındaki Düşüşte ABD’deki Talep Azalışının Etkisi

haber haber - - 2 dk okuma süresi
18 0

ABD’deki Ham Petrol Stokları Beklentilerin Üzerinde Arttı

ABD’de petrol fiyatlarının düşüşünde, dünyanın en çok petrol tüketen ülkesi olmasının yanı sıra talebin zayıfladığına dair veriler etkili oldu. ABD Enerji Enformasyon İdaresi, ülkedeki ticari ham petrol stoklarının geçen hafta yaklaşık 3 milyon 600 bin varil artarak 460 milyon 700 bin varil seviyesine yükseldiğini açıkladı.

ABD’de Talep Endişeleri Artıyor

Stoklardaki artış, ABD’nin stratejik ham petrolünde ve benzin stoklarında da yükselişe işaret ediyor. Bu durum, yaz aylarında seyahatlerin yoğun olduğu dönemde talebin düşük seyrettiğini göstererek talep endişelerini körüklüyor. ABD’de faizlerin yüksek seviyede kalmasıyla petrol talebinin azalacağı beklentisi de fiyatların gerilemesinde etkili oluyor.

Geleceğe Dair Belirsizlikler ve Küresel Endişeler

ABD’de faiz indirimlerine yönelik belirsizlik devam ederken, piyasa oyuncuları Fed yetkililerinin söylemlerini takip ediyor. Öte yandan, Orta Doğu’daki gerginliklerin global arzda aksamalara yol açabileceği endişesi fiyatların düşüşünü kısıtlıyor. Yemen’deki Husilerin İsrail ile bağlantılı gemilere yönelik saldırıları da bu endişeleri artırıyor.

Brent Petrol Fiyatlarındaki Teknik Değerlendirme

Brent petrolde 85,10 ile 86,41 dolar aralığının direnç, 83,79 ile 82,48 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor. Küresel ve bölgesel gelişmelerin yanı sıra teknik seviyeler de petrol fiyatları üzerinde belirleyici olmaya devam ediyor.

İlgili Yazılar