Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, G7 Zirvesi’nde “Marshall Planı” Talep Etti

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, G7 Zirvesi’nde “Marshall Planı” Talep Etti

haber haber - - 1 dk okuma süresi
26 0

Zelenskiy’den G7 Liderlerine Çağrı

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, İtalya’nın ev sahipliğinde düzenlenen G7 Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, liderlerden Ukrayna’nın kalkınması için “Marshall Planı”na benzer bir plan hazırlanmasını talep etti.

Zelenskiy’nin Çağrıları

Zelenskiy, Rusya-Ukrayna Savaşı ve Ukrayna’nın ihtiyaçları konusunda değerlendirmelerde bulunarak, Ukrayna hava sahasının güvenli hale getirilmesi için ek Patriot hava savunma sistemlerine ihtiyaç duyduklarını vurguladı. Ayrıca, Ukraynalı yetkililerle hazırlanan kalkınma planını Washington’da düzenlenecek NATO Zirvesi’ne sunacaklarını ifade etti.

F-16 Talebi

Zelenskiy, Ukrayna ordusunun F-16 savaş uçaklarını kullanma sürecinin hızlandırılması için müttefiklerden destek talep ederek, pilot eğitim merkezlerinin sayısının artırılmasının önemine dikkat çekti.

Rus Varlıkları ve Barış Çağrısı

Devlet başkanı, dondurulan Rus varlıklarının Ukrayna tarafından kullanılmasına izin verilmesi konusuna da değinerek liderlerden destek talep etti. Ayrıca, Ukrayna’nın kalkınması için “Marshall Planı” benzeri bir planın hazırlanmasını ve barışın savunma kadar önemli olduğunu vurguladı.

İlgili Yazılar