Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Washington Post: ABD ve İsrail’in Ortak Rehine Kurtarma Operasyonunda İddialı

Washington Post: ABD ve İsrail’in Ortak Rehine Kurtarma Operasyonunda İddialı

haber haber - - 1 dk okuma süresi
22 0

ABD ve İsrail İstihbaratı Arasında Derin İşbirliği

Washington Post’un iddiasına göre, İsrail’in Nuseyrat Mülteci Kampı’na düzenlediği ve 270 kişinin öldüğü rehine kurtarma operasyonunun arkasında ABD-İsrail istihbaratının çok kapsamlı bir işbirliği olduğu ortaya çıktı. Gazete, ABD ve İsrail istihbarat birimleri arasındaki işbirliğinin operasyonun başarısında kilit rol oynadığını belirtti.

ABD-İsrail İstihbaratı Bilgi Paylaşımında

7 Ekim’den beri ABD’nin Hamas ile ilgili bilgileri İsrail’le paylaştığı belirtilirken, İsrailli yetkililer ABD’nin desteğinden memnuniyet duyduklarını ifade etti. Ancak, ABD’nin kendileriyle yeterince bilgi paylaşmadığını öne sürdü. Washington Post’un haberine göre, ABD istihbaratı operasyon öncesinde topladığı bilgilerle ikinci planda kalmış gibi göründü.

ABD Güçleri ve FBI’nın Rolü

Gazetenin haberine göre, FBI ajanları Hamas’ın ABD vatandaşlarına yönelik saldırılarını soruşturmak ve rehine kurtarma çalışmalarına destek olmak amacıyla İsrail’de çalıştı. Ayrıca, ABD’nin rehine kurtarma konusunda deneyimli seçkin Özel Harekat gücü JSOC üyeleri de ABD istihbarat görevlileri ile işbirliği yaparak İsrail’de görev aldı.

İlgili Yazılar